PLANOID.pl - zarządzanie projektami i praca grupowa online

18 kwietnia, 2012

Czynniki zagrażające skutecznej realizaji projektu

Zamieszczony przez: admin w: Zarządzanie projektami

Nieraz pomimo wdrożenia w firmie odpowiedniej metodologii zarządzania projektami, wyznaczone cele nie zostają osiągnięte lub tez realizacja zadań nie przebiega w sposób sprawny i efektywny. Do najczęstszych czynników zakłócających skuteczną realizację projektu zaliczyć można przede wszystkim nieodpowiednią komunikację w przedsiębiorstwie. Nie raz, podjęte metody realizacji są dla zespołu zbyt skomplikowane, nie do końca zrozumiałe a szkolenia zbyt krótkie co utrudnia pracę i nie przysparza chęci do zmian oraz motywacji. Brak jest wystarczającego zrozumienia celów jakie mają zostać osiągnięte, korzyści jakie się z nimi wiążą. Często też metodologia zarządzania wdrażana jest „na siłę” bez odpowiedniego jej dopasowania.

Następny czynnik to brak silnego poparcia zarządu dla wdrażanych metod bądź też narzucenie przez zarząd uniwersalnej metodologii bez dopasowania jej do specyfiki projektu. Każda bowiem metodologia powinna być dostosowana do konkretnego przedsięwzięcia, którym kieruje i za które jest odpowiedzialny konkretny lider, zespół czy dział.

Do kolejnych elementów zakłócających sprawną realizację zadań można zaliczyć zbyt duży zakres obszarów podlegających metodologii oraz równoległe prowadzenie zbyt dużej ilości procesów  restrukturyzacyjnych przez przedsiębiorstwo. Każda bowiem organizacja posiada ograniczone możliwości jednoczesnego prowadzenia konkretnej ilości projektów. Częstym błędem są też nie możliwe do zrealizowania przy konkretnej liczbie zadań terminy.

Ostatnimi elementami są zbyt małe ilości specjalistycznych szkoleń dla pracowników oraz utrata wiary przez zespół bądź lidera w osiągniecie sukcesu spowodowane pierwszymi trudnościami.

Brak odpowiedzi na "Czynniki zagrażające skutecznej realizaji projektu"

Formularz komentarza

Aby zostawić komentarz musisz się zalogować.


  • jarema: Można polecić. 7/10 - dobra aplikacja.
  • Jaro: Bardzo fajna aplikacja chociaż nie znalazłem tłumaczenia na język polski... Dobra alternatywa dla Trac'a
  • employer id number: Superb blog post, I have book marked this internet site so ideally I’ll see much more on this subject in the foreseeable future!

Zarządzanie projektem z Planoid.pl

Jest to blog poświęcony zagadnieniom efektywnego i skutecznego zarządzania projektami oraz organizowania pracy grupowej z wykorzystaniem technologii internetowych.